Nemusí být příliš velké horko, stačí teplý letní den a nohy natékají – problém, který trápí řadu lidí. Letní teploty totiž představují pro organismus zátěž, která vede k nejrůznějším zdravotním obtížím. Otoky končetin (zvláště dolních) patří k těm nejčastějším. Sedavé zaměstnání, dlouhé stání či jiná jednostranná zátěž pak problém ještě zhoršují a vedou k pocitu těžkých nohou nebo k brnění v končetinách.
Natékání nohou způsobují rozšířené podkožní žíly, které se teplem rozpínají, a tím se v nich zpomaluje průtok krve. Kromě toho se v létě více potíme, čímž také zpomalujeme krevní oběh, zejména pokud nedbáme na dostatečný příjem tekutin. Pokud je příčinou natékání nohou „pouze“ teplé počasí, nejedná se o nic vážného, avšak existence otoků může signalizovat i závažnější postižení žil.
Nejčastěji se jedná o chronickou žilní nedostatečnost, při které žilní stěny ztrácejí svou pevnost a pružnost a nejsou schopny krev tlačit dostatečně silně zpět k srdci. „V první fázi onemocnění se zpravidla objevuje pocit těžkých nohou, pnutí a otoky po celodenní zátěži nebo v horku. Otok se během dne zvětšuje, večer je pak nejpatrnější. Ráno je noha opět normální,“ vysvětluje MUDr. Jakub Samek, interní lékař Nemocnice Na Františku, a radí, co dělat v případě, že nám nateklé nohy znepříjemňují (nejen) dobu léta:
„Tím, že budete nosit pomůcky pro kompresi končetin, svým nohám výrazně ulevíte a posílíte žilní systém. Pomohou vám také při cestování, pokud budete muset dlouho sedět v dopravním prostředku a nebudete moci nohy dostatečně protáhnout nebo jim jinak ulevit. Zároveň tím snížíte riziko vzniku hluboké žilní trombózy,“ uzavírá Samek.
Oteklé a těžké nohy není radno podceňovat. Tyto příznaky totiž nemusejí být konečným projevem onemocnění - později se mohou objevit křečové žíly a v posledním stadiu může dojít až ke vzniku žilních defektů. Pokud máte podezření, že by se onemocnění žil mohlo týkat i vás, neváhejte navštívit svého lékaře.