Nemocnice Na Františku dlouhodobě poskytuje špičkovou péči pacientkám s nádorovým onemocněním prsu prostřednictvím Centra chirurgické léčby nádorů prsu, které se řadí mezi největší a nejrespektovanější pracoviště svého druhu v Česku. Nyní se zde péče o onkologické pacientky rozšiřuje o nově otevřenou onkologickou ambulanci. O tom, co nové pracoviště nabízí a jaké má plány do budoucna, jsme hovořili s vedoucí lékařkou klinické onkologie docentkou Zuzanou Bielčikovou.
Pro koho je určena nově otevřená onkologická ambulance?
Ambulance je primárně určena pacientkám s karcinomem prsu, které byly operovány v Nemocnici Na Františku. Naším cílem je nabídnout těmto nemocným možnost konzultace týkající se dalšího postupu léčby a dále jim poskytnout i dispenzární péči po chirurgické onkologické léčbě, což zahrnuje pravidelné kontroly a sledování jejich zdravotního stavu. Do budoucna bychom rádi ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí rozšířili služby onkologické ambulance o podávání chemoterapie a vybraných preparátů biologické léčby přímo zde Na Františku.
Co bylo motivací k otevření této ambulance právě zde?
Cílem vedení nemocnice bylo zajistit kontinuální navazující péči pro pacientky a pacienty s karcinomem prsu, kteří zde již podstoupili chirurgický zákrok, a to vše pod jednou střechou v rámci jednoho zdravotnického zařízení. Jelikož je počet pacientů s karcinomem prsu operovaných Na Františku opravdu úctyhodný, zajištění následné onkologické péče je víceméně logickým krokem. Naší vizí je vybudovat Na Františku regionální onkologické centrum, které bude schopno poskytovat péči onkologicky nemocným pacientům v režimu 24/7 a zajistit jim dostupnost všech potřebných služeb na jednom místě.
Spolupracujete v rámci dispenzarizace i s dalšími odbornými pracovišti?
Ano, kooperace více pracovišť je v péči o onkologicky nemocné běžnou praxí. V Nemocnici Na Františku úzce spolupracujeme s Breast Unit Prague, kde probíhá diagnostika karcinomu prsu, a s onkology z několika pražských nemocnic. Právě z iniciativy spolupráce mezi Nemocnicí Na Františku a VFN vznikl před zhruba 12 lety multidisciplinární mammární tým, který pravidelně zasedá na odborných seminářích a společně stanovuje nejvhodnější léčebný postup pro každou pacientku. V praxi to znamená, že pacientky jsou operovány Na Františku a následná léčba či dispenzární péče může probíhat buď přímo zde, nebo na jiném odborném pracovišti podle individuálních potřeb pacientky.
Kolik pacientek s karcinomem prsu je v České republice ročně diagnostikováno? Přibývá jich?
Incidence zhoubných nádorů, včetně karcinomu prsu, bohužel stoupá. Ročně diagnostikujeme kolem 7,5 tisíce nových případů karcinomu prsu. K tomu je však nutné připočíst pacientky, které jsou v dispenzární péči po ukončení léčby a na které je dohlíženo ještě několik let poté, co prodělaly onemocnění. Rozvoj regionálních onkologických center může pomoct v péči o tuto populaci pacientů, která je v současnosti z velké míry na bedrech komplexních onkologických center.
Co vás osobně na této práci nejvíce baví? Proč jste se rozhodla pro obor onkologie?
Onkologie je nesmírně dynamický obor. Pokroky v léčbě vyžadují neustálé vzdělávání a sledování novinek, což mě baví. Zároveň se onkologie stává oborem, který již neumí pacienty pouze léčit, ale také vyléčit. I když je to někdy náročné a emočně vypjaté, pocit, že jsme nemocným pomohli překonat náročné období jejich života, je obrovskou motivací.
Doc. MUDr. Zuzana Bielčiková, Ph.D. je lékařskou specialistkou v oboru klinické onkologie. Od roku 2008 působí ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kde se věnuje zejména péči o pacientky s karcinomem prsu. V současnosti pracuje na částečný úvazek ve VFN a zároveň v Nemocnici Na Františku, kde se podílí na rozšiřování onkologické péče a vybudování nové onkologické ambulance.