Chirurgické oddělení Nemocnice Na Františku provádí operace hemoroidů Longovou metodou již od roku 2002 a podílelo se na zavádění této metody u nás do klinické praxe. Za uvedenou dobu odoperoval proktologický tým touto metodou více než 2 500 pacientů, což je jeden z nejvyšších souborů pacientů operovaných Longovou metodou v České republice.
V Nemocnici Na Františku bylo také založeno referenční centrum Longovy metody, v jehož rámci probíhala školení lékařů z nemocnic z celé ČR. Kromě teorie měli možnost zúčastnit se i praktického nácviku na operačních sálech. V průběhu let těmito kurzy prošlo celkem 196 chirurgů. Od začátku roku 2008 je Longova operace zařazena do seznamu výkonů hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Provádíme také operace hemoroidů klasickou operační metodou – hemoroidectomií. Nižší stupeň hemoroidálního onemocnění řešíme ambulantně ligací nebo ošetřením s pomocí laseru. Jedná se o metodu HeLP (Haemorrhoid Laser Procedure) prováděnou ambulantně bez nutnosti anestesie a omezení životního stylu.
Pacienty k těmto operacím (ale i jiným výkonům v oblasti konečníku) indikujeme a zajišťujeme následnou pooperační péči v rámci proktologických poraden.
Onemocnění hemoroidů je velmi častým problémem, se kterým se setkáváme u pacientů v chirurgických ambulancích. Udává se, že 4,5 % naší populace má symptomatické problémy s hemoroidy. Operační léčba hemoroidů v dnešní době zahrnuje širokou škálu výkonů, některé z nich lze provádět i ambulantně. V pokročilé fázi onemocnění (tzn. III. a IV. stupeň onemocnění) je již nutno přistoupit k operačnímu řešení, které se provádí v celkové nebo svodné anestesii na operačních sálech za několikadenní hospitalizace. Mezi nejmodernější operační léčbu hemoroidálního onemocnění patří tzv. Longova metoda. Tuto operaci zavedl do klinického použití italský profesor Antonio Longo v roce l998.
Longova operace je radikální, bezpečná a pro pacienta šetrná operace, která umožňuje brzký návrat k pracovním i mimopracovním aktivitám bez omezení. Řeší nejen pokročilé hemorhoidální onemocnění, ale s velmi dobrým efektem současně i prolaps anorektální sliznice, kdy vrací tkáň anorekta zpět do své fyziologické pozice. Správná indikace pro pacienta nejvhodnějšího způsobu léčby a její provedení zkušeným a proškoleným chirurgem je základem úspěchu operace a nízkého procenta komplikací.
Na rozdíl od klasických operací hemoroidů se provádí jednorázovým instrumentem – tzv. staplerem. Spočívá v cirkulárním vytětí sliznice a podslizniční tkáně rekta a v sešití jemnými svorkami do původní anatomické pozice. Řeší příčinu a ne pouze následek hemoroidálního onemocnění jako v případě klasických operací. Odstraněním prolapsu navrací hemoroidální tkáň zpět do své fyziologické polohy. Tak je vyřešena hlavní příčina hemoroidálního onemocnění – uvolnění sliznice anorekta. Současně se přerušením cév výrazně omezuje přítok krve do těchto tkání. Vlastní operace probíhá, na rozdíl od klasických operací, v oblasti se slabou senzitivní inervací, proto jsou pooperační bolesti výrazně menší a hojení rychlé. Dalšími výhodami jsou výrazně kratší doba operace a s tím související kratší doba trvání anestesie, dále kratší doba hospitalizace a doba trvání pracovní neschopnosti, rychlý návrat k plné fyzické aktivitě a mnohem nižší riziko recidivy.
Dále dle našich zkušeností je použití klasických operací v léčbě hemorhoidálních uzlů spojeno s vyšším užíváním analgetik. U pacientů, kteří podstoupili operaci dle Longa, je užití analgetik opiátových i neopiátových významně nižší. Většina z pacientů vystačí s běžnými analgetiky v prvních pooperačních dnech, někteří se obejdou i bez nich. Pouze malé procento pacientů vyžaduje podání opiátových analgetik.
Samostatnou kapitolou jsou zevní hemoroidy a kožní duplikatury, které samotná Longova metoda neřeší, obtěžují však pacienty hlavně při hygieně konečníku. Proto je ošetřujeme společně při operaci Longovou metodou jejich jednoduchou excizí.
Nejčastější indikací k operaci je hemoroidální onemocnění III. stupně (68 % pacientů) a IV. stupně (20 % pacientů). Ve výrazně menším počtu jsou hemoroidy II. stupně či izolované prolapsy (do 10 %). Všichni pacienti s anorektálními obtížemi jsou vyšetřeni v proktologické poradně a je jim doporučen vhodný terapeutický postup (konzervativní či operační). Současně jim vždy podrobně vysvětlíme výhody a nevýhody jednotlivých zákroků. Všem pacientům provádíme anoskopické vyšetření. U nemocných starších 50 let nebo v případě pozitivní rodinné anamnesy na nádorová onemocnění tlustého střeva indikujeme kolonoskopické vyšetření. Požadujeme standartní předoperační vyšetření dle WHO a v anamnese se také zaměřujeme na užívání protisrážlivých léků (např. Warfarin).
Pacientům, u kterých je Longova operace indikovaná, podrobně vysvětlujeme princip operace.
Operaci provádíme zásadně při krátkodobé hospitalizaci. Samotný výkon je veden po přípravě klysmaty v celkové nebo spinální anestesii. Celková doba hospitalizace při této operaci je 2-3 dny. Průměrná pracovní neschonost dosahuje 10 dnů. Pacienty kontrolujeme 3 týdny po propuštění a následně po dvou měsících. Další kontroly jsou individuální dle stavu pacienta.
Jako u každé operační metody může i u této operace dojít ke komplikacím. Nejčastější peroperační komplikací je krvácení ze staplerové sutury. Proto je nutné po vyjmutí stapleru provést přiloženým semicirkulárním anoskopem kontrolu sutury a případný zdroj krvácení celkem snadno ošetřit křížovým stehem. Díky typu v současnosti používaných staplerů na našem pracovišti četnost výskytu této komplikace výrazně poklesla. Pozdní krvácení po propuštění pacienta, které by bylo nutné ošetřit chirurgicky, je velmi zřídka.
Objednání pondělí – pátek 8:00 – 14:00 |
222 801 301 222 801 237 777 363 648 |
proktologie@nnfp.cz |
STŘEDA | 09:00 – 14:30 | MUDr. Zdeněk Šebesta MUDr. Jan Černý |
ČTVRTEK | 09:00 – 14:00 | MUDr. Tomáš Záhora |
Objednání pondělí – pátek 8:00 – 14:00 |
222 801 301 222 801 237 777 363 648 |
proktologie@nnfp.cz |
Pacienti se před příchodem do ambulance nahlásí v kartotéce (hlavní budova, přízemí vlevo)
hlavní budova, přízemí vlevo, na konci chodby (odborné poradny) |