V červnu letošního roku byl do čela vedení chirurgického oddělení Nemocnice Na Františku jmenován MUDr. Robert Ston, který před tím na chirurgii působil jako zástupce primáře. Zavedené a dobře fungující oddělení převzal po MUDr. Davidu Erhartovi, který je současným ředitelem nemocnice. Zajímalo nás, jakým způsobem chce nový primář dosud úspěšné oddělení dále vést a rozvíjet. Položili jsme mu proto následující tři otázky.
Od června jste novým primářem chirurgie, přičemž na chirurgickém oddělení Nemocnice Na Františku působíte více než pět let. Změnilo se oddělení od vašeho příchodu dosud?
Samozřejmě. Každé oddělení prochází pozvolnou evolucí a pět a půl roku je již znát. Každá změna v lékařském týmu znamená i změnu ve složení pacientů, zejména pokud přijde zkušený operatér a přinese s sebou nové operační postupy a myšlenky. Medicínské vědění se neustále vyvíjí, vznikají nové operační nástroje, nové operační techniky a zlepšují se operační postupy. S mým příchodem před pěti lety jsme například výrazně navýšili počet laparoskopických operací nejen v oblasti gastroenterochirurgie (operace žlučníků, zánětů apendixu či srůstů v dutině břišní) a v oblasti herniologie (operace kýl různého druhu), ale také v oblasti koloproktologie (operace pro divertikulární nemoc, pro rakovinu tlustého střeva a konečníku a operace hemoroidů). Nyní se naše procento laparoskopických operací pro rakovinu střeva blíží 75 procentům, což výrazně převyšuje celorepublikový průměr. Před necelými dvěma lety jsme spustili metabolicko-bariatrický program zabývající se chirurgickou léčbou obezity, kterým se spektrum pacientů opět významným způsobem rozšířilo.
Jakým směrem byste chtěl oddělení dále rozvíjet? Co se chystáte zachovat a co byste naopak chtěl změnit?
Segmenty elektivní péče jsou pro nemocnici našeho typu a velikosti velmi dobře nastaveny mým předchozím primářem a současným ředitelem MUDr. Davidem Erhartem. Není tedy třeba měnit něco, co dobře funguje. Máme tu jednak segment mammární onkochirurgie (operace pro onemocnění prsu), jednak již zmíněnou bariatrii a gastroenterochirurgii, dále koloproktologii, v níž řešíme rakovinu střev, divertikulární nemoc, záněty střev či hemoroidy, dále operační léčbu chronických a komplikovaných ran, jako je diabetická noha nebo bércový vřed, a urologické operace.
V rámci oddělení plánuji vybudovat speciální herniologický tým, který se bude více specializovat na operace problematických, komplikovaných a obrovských kýl a zároveň zvládne různé operační techniky (miniinvazivní i klasické) tak, aby druh operace a případné použití speciálních kýlních sítěk bylo vždy "šité" pacientovi na míru.
Na jaké oblasti chirurgie byste se chtěl především zaměřovat? Chystáte současné spektrum chirurgických služeb ještě dále rozšiřovat?
Mým cílem je ještě dále navýšit počet operací pro rakovinu tlustého střeva a konečníku a pro divertikulární nemoc tlustého střeva. Také bych chtěl maximálně využít potenciál našich moderních laparoskopických věží, neboť benefity pro pacienty jsou u miniinvazivních technik velmi dobře známy - patří mezi ně menší pooperační bolesti, rychlejší zhojení, rychlejší propuštění z hospitalizace a dřívější návrat k běžnému životu. Pracuji také na dalším rozvoji metabolicko-bariatrické péče tak, aby se naše oddělení etablovalo jako významné celorepublikové centrum. Dále budu prohlubovat spolupráci s naším oddělením plastické chirurgie v oblasti mammární onkochirurgie.
Chci také pokračovat v pozvolné evoluci oddělení s důrazem na miniinvazivní laparoskopické techniky, zachovat příznivé operační termíny, kterými jsme vyhlášení, a udržovat tradiční rodinnou atmosféru, jež je pacienty, kteří nás navštíví, velmi oceňována.
Autor: NNF